Łuska gryki podstawowe informacje

Łuska gryki to naturalny produkt, który ma zastosowanie w szeroko pojętej rehabilitacji. To nic innego jak łupinka orzeszka, który znamy z kuchni pod postacią smacznej i zdrowej kaszy gryczanej.
Sprzęt rehabilitacyjny wypełniony łuską gryki to przede wszystkim:
- materace i maty przeciwodleżynowe
- poduszki z otworem (połogowe oraz przeciwko odleżynom)
- kołnierze na szyję
- wałki, rogale, poduszki do spania
- inne formy (np.: kamizelki czy też maty na siedzenia w samochodzie).

Jakie są więc zalety łuski gryki ?

Jest to przede wszystkim produkt naturalny, który jest polecany dla alergików. Produkty rehabilitacyjne wypełnione łuską dostosowują się do kształtu ciała. W sposób naturalny przemieszczają się i układają się do pozycji pacjenta. Nie stwarzają przez to stałego nacisku na daną część ciała przez co mają szerokie zastosowanie w profilaktyce odleżyn oraz oparzeń.

Łuska gryki zapobiega rozmnażaniu się mikroorganizmów ze względu na występowanie w niej taniny. Dzięki temu nie rozwijają się w niej roztocza oraz bakterie gram „+” i „-”.

Łuska pozostaje chłodna i sucha – nie występuje zjawisko nagrzewania się produktu od naturalnego ciepła wytworzonego przez ludzkie ciało.

Może być używana przez osoby z wadami kręgosłupa. Naturalne przemieszczenie się łuski powoduje jej „ułożenie się” do części ciała i podparcie / odciążenie odpowiednich kręgów.

Wykazuje również tak zwane właściwości anty-stresowe. Ma właściwości, które w znacznym stopniu eliminują szkodliwe promieniowanie elektromagnetyczne.

Czy sprzęt rehabilitacyjny z łuski gryki ma jakieś wady ?

Trudno nazwać to wadami. Powiedzmy, że to są „niedogodności”…

- ciężar

Niewielki wałek rehabilitacyjny czy też mała poduszka nie waży zbyt wiele. O wiele cięższe są materace, których waga oscyluje (w zależności od gestu producenta) w granicach 12-20 kg. Wybierając się do sklepu na zakupy warto przemyśleć kwestię transportu.

- dzwięk

Podczas przemieszczania się, łuska gryki wydaje dźwięk. Nie jest to jakaś wielka niedogodność. Można się do niej przyzwyczaić.

- zamoczenie się

Łuska nie nasiąka wodą lecz może pozostać mokra przez pewien czas. Można ja „wystawić” w przewiewne miejsce celem naturalnego wyschnięcia lub wyjąc z produktu i suszyć oddzielnie (łuskę oraz poszewkę).

Na co zwrócić uwagę przy zakupie ?

Z pewnością cena jest ważnym kryterium lecz także:

- atest rehabilitacyjny

- wyposażenie produktu w zamek błyskawiczny (możliwość wyjęcia / dołożenia łuski gryki).

- poszewka (powinna być naturalna bawełniana)

- ilość gryki (lepiej kupić solidnie wypełnioną i wyjąć w razie potrzeby)

0 Komentarzy