Laska jako trzecia noga

Nadchodzi czas, w którym zaczynamy się zastanawiać czy aby nie pora zacząć używać laski do podpierania się. Często widzimy osoby na ulicy, które chodzą o lasce i wtedy pojawia się pytanie czy my też powinniśmy. Pozostaje do przełamania bariera psychologiczna w postaci zwykłego, ludzkiego wstydu. Obawiamy się, iż będziemy odbierani przez innych jako osoby niedołężne, stare lub też po prostu niepełnosprawne.

Laska ortopedyczna stanowi doskonałe podparcie dla wszystkich osób, które mają zaburzenia równowagi lub też potrzebują dodatkowego podparcia podczas chodzenia. Wyróżniamy kilka rodzajów lasek:

1. Laski drewniane

Mogą być wykonane z różnego rodzaju drewna np. bambus i mieć rączkę o różnym kształcie. Najbardziej popularne (rączki) to: prosta, gięta (zakręcona), w formie gałki lub też wyprofilowana do danej dłoni ( lewa – prawa ).

2. Laski metalowe

Potocznie uważane jako mocniejsze i cięższe. Posiadają prostą regulację wysokości dzięki czemu szybko i łatwo można dostosować długość do wzrostu danej osoby.

3. Laski składane

Wykonane z metalu, mają możliwość złożenia dzięki czemu nie zajmują dużo miejsca. Posiadają (na ogół) wygodny pokrowiec.

4. Laski „stojące”

W zależności od wersji posiadają kilka stopek ( trzy, cztery lub pięć ). Od ilości stopek wywodzi się nazwa: trójnóg, czworonóg lub też pięcionóg.

5. Laski dla niewidomych

Występują przeważnie w kolorze białym lub srebrnym. Mogą posiadać dodatkowe elementy odblaskowe. Służą jako „wskaźniki drogi”.

0 Komentarzy