Jak trafnie wybrać laskę

Wybór laski inwalidzkiej, zwłaszcza gdy jest to pierwsza w życiu, nie jest łatwą kwestią.

Kupowanie laski na prezent dla innej osoby jest dość „ryzykowne”. Wybierając odpowiedni model kierujemy się przede wszystkim wyglądem, a powinniśmy postawić na FUNKCJONALNOŚĆ. Pamiętajmy, że to nie my będziemy jej używać lecz osoba trzecia. To co jest „dobre” dla nas nie oznacza, że będzie idealne dla kogoś innego. Chyba najlepszym rozwiązaniem będzie pojechanie z osobą zainteresowaną do sklepu żeby mogła sama przetestować daną laskę na miejscu.

Zakup laski dla siebie jest o wiele prostszy. „Organoleptycznie” możemy sprawdzić na miejscu czy dana laska rehabilitacyjna spełnia nasze wymagania.  Czy warto kupować w ciemno przez internet ?

Jaka powinna być idealna laska ?
1. Wysokość
Laski „nosimy” na pół ugiętym ramieniu ! W przypadku produktów wykonanych z metalu możemy w łatwy sposób dokonać regulacji. Laski drewniane można przyciąć od dołu.

2. Rączka

Idealna to taka która dobrze pasuje nam do dłoni. Występują także laski z uchwytem ergonomicznym wyprofilowanym do lewej lub prawej dłoni.

3. Nasadka antypoślizgowa

To element, który znajduje się na dole laski. Zabezpiecza nas przed niekontrolowanym poślizgiem na śliskiej powierzchni. Występują nasadki wykonane z:

- PCV – najbardziej trwałe lecz jednocześnie o kiepskiej przyczepności

- guma / kauczuk – najlepsza przyczepność (im bardziej miękka tym większa ścieralność )

- typ francuski – na tzw. nóżce – przy przechyleniu laski, stopka cała powierzchnią przylega do podłoża

- nasadki na lód – z kolcami – zaopatrzone w dodatkowy kapturek żeby nie rysować powierzchni np w domu

Warto wspomnieć także o metalowych [ruchomych] nasadkach z kolcami, które opuszczamy tylko wtedy gdy istnieje konieczność ich użycia.

Ile powinniśmy mieć lasek ?

Nie ma co ukrywać. Laski są gubione, niszczone, zostawiane w autobusach czy też przy kioskach z gazetami. Chyba warto mieć 2 szt. żeby w razie takiego incydentu móc szybko i sprawnie korzystać z „zapasowej”. Pomijając „kolekcjonerów” lasek, niektórzy posiadają kilka sztuk zgodnie z kluczem:
na co dzień oraz wyjściowa.

Dodatkowe „funkcje” w laskach:

- pasek na rękę, który zabezpiecza zgubieniu laski czy też schylaniu się po nią w przypadku upuszczenia

- pojemnik na laski – może się przydać

- światełko odblaskowe – oceń sam czy przydatne.

0 Komentarzy