Wahania ciśnienia krwi

Nie należy tak bardzo zwracać uwagi na pojedynczy wynik pomiaru. Ciśnienie krwi może wahać się same w czasie kilku minut o wiele silniej niż przypuszczacie. Możliwe są wahania rzędu 10-20 mmHg czasem nawet większe. Ciśnienie może być różne w zależności od Waszego stanu psychicznego oraz fizycznego podczas przeprowadzania pomiaru.

Jeśli jest ono mierzone przez pielęgniarkę lub lekarza w przychodni bądź szpitalu, zmierzone wartości są często wyższe ze względu na bodźce stresowe.

Różnica między tak zmierzonym ciśnieniem skurczowym może dochodzić do 25-30 mmHg lub nawet do 50 mmHg. W domu, gdzie można się odprężyć, wynik pomiaru może być bardziej stabilny i zbliżony do wartości normalnej, dlatego lekarze zalecają kontrolę ciśnienia w domu.

Dlaczego ciśnienie jest inne za każdym pomiarem ?

Ciśnienie krwi u tego samego pacjenta waha się w ciągu dnia. Pomiar robiony rano będzie zupełnie inny niż wieczorem. Nie należy tak bardzo się przejmować chwilowymi spadkami bądz wzrostami ciśnienia lecz mierzyć je regularnie codziennie o stałej porze, zapisując wyniki. Dopiero wiele pojedyńczych wyników daje lekarzowi prawidłowy obraz Waszego ciśnienia krwi.

0 Komentarzy